Kategorie
Różne

Narodowe Czytanie lektury, pomysły inspiracje

Narodowe Czytanie 2021 – co czytamy?

We wrześniu 2020 roku, lekturą na Narodowe Czytanie była Balladyna. Wyjątkowo podczas finału 9 Edycji Narodowego Czytania, prezydent RP oficjalnie ogłosił lekturę Narodowego Czytania 2021.
Na okrągłą 10 Edycję został wybrany utwór Gabrieli Zapolskiej pt. Moralność Pani Dulskiej.

Moralność Pani Dulskiej, Gabriela Zapolska, Narodowe Czytanie 2021
Pierwsza strona – Moralność Pani Dulskiej rok wydania 1907. Źródło https://pl.wikisource.org/

Moralność Pani Dulskiej jest to komedia w trzech aktach. Łącznie z tytułową Panią Dulską, występuje w nim 9 osób. Tekst powstał w 1906 roku i jest uważany jako największe osiągnięcie pisarki. W ciągu swojej ponad stu letniej historii sztuka doczekała się wielu wersji teatralnych, wznawianych wielokrotnie na deskach wszystkich polskich teatrów, także objazdowych. Na jej podstawie nakręcono także kilka ekranizacji filmowych.

Tekst na Narodowe Czytanie 2021

Utwór Gabrieli Zapolskiej Moralność Pani Dulskiej jest z kategorii komedii. Jednak jako rodzaj literacki, należy do dramatu. Dramat literacki, jest to wypowiedź w postaci dialogów uzupełnionych didaskaliami, czyli tekstem pobocznym.

Skąd pobrać tekst na Narodowe Czytanie 2021

Czytanie kojarzy się głównie z czytaniem książki, jednak na takie akcje jak NC, wygodniej użyć wersji z większymi literami. Tekst utworu można pobrać ze strony organizatora lub kliknąć w link poniżej i wydrukować.

Gabriela Zapolska "Moralność Pani Dulskiej" (PDF)

Co to jest Narodowe Czytanie?

Narodowe Czytanie to akcja wymyślona przez Agnieszkę Celedę. Po raz pierwszy zorganizowana została w 2012 roku pod patronatem Prezydentura RP Bronisława Komorowskiego.

Celem akcji jest promowanie polskiej literatury w społeczeństwie. Wyjście po za schemat lektur szkolnych, o których szybko się zapomina.

W I Edycji Narodowego Czytania z okazji 200 rocznicy Drugiej Wojny Polskiej (1812) i Najazdu Napoleona na Rosję, czytano Pana Tadeusza pióra Adama Mickiewicza.

Kiedy jest Narodowe Czytanie 2021?

Tegoroczna 10 Edycja odbywać się będzie w sobotę 4 września 2021 roku. Oczywiście jest to oficjalna data, jednak z różnych względów wydarzenia w ramach akcji w różnych miejscowościach będą odbywały się praktycznie przez cały wrzesień.

Popularność akcji Narodowe Czytanie

Począwszy od 2012 roku w czasie kolejnych edycji akcji Narodowe Czytanie lekturami były: Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, fragmenty dzieł Aleksandra Fredry, Trylogia Henryka Sienkiewicza, Lalka Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, 8 noweli polskich: Dobra pani  Elizy Orzeszkowej, Dym  Marii Konopnickiej, Katarynka  Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru Sanatorium pod Klepsydrą) Bruno Schulza, Orka Władysława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza oraz Sawa (z cyklu Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.

W 2020 roku, podczas 9 Edycji Narodowego Czytania, Balladynę Juliusza Słowackiego czytano w rekordowej ilości ponad 3200 miejsc w Polsce i po za granicami kraju.

Pamiątkowe magnesy i okolicznościowe kotyliony na Narodowe Czytanie 2020
Pamiątkowe magnesy oraz kotylion z okazji 9 edycji Narodowego Czytania.

Oprócz oczywistych miejsc jak biblioteki i domy kultury, Narodowe Czytanie odbywa się w takich miejscach jak: parki, muzea, skwery, deptaki, szkoły, domy pomocy społecznej, zakłady karne oraz szpitale. A nawet szczyty gór (o tym poniżej).

Narodowe Czytanie zgłoszenie

Zgłoszenie do akcji Narodowe Czytanie odbywa się poprzez rejestrację poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie prezydent.pl.

Zgłaszając swoje wydarzenie należy podać lokalizację i datę imprezy. Wymagany jest także krótki opis wydarzenia: najważniejsze punkty programu i informacje o uczestnikach. Ponadto zawrzeć należy informacje o organizatorach, a także podać dane osoby do ewentualnego kontaktu. Przekazane informacje na oficjalnej stronie akcji pojawią się w ciągu 7 dni.

Materiały do pobrania na Narodowe Czytanie

Przystąpienie do akcji Narodowego Czytania nie wiąże się z żadnymi przywilejami, a wsparcie głównego organizatora jest ograniczone do minimum.
Z oficjalnej strony można pobrać skromne materiały w postaci plakatu i banneru do wydrukowania we własnym zakresie.

Banner "Narodowego Czytania" [PDF]
Plakat "Narodowego Czytania" [PDF]

Propozycje i pomysły na Narodowe Czytanie

Wiele bibliotek biorących udział w akcji, zwłaszcza po raz kolejny. Co roku wymyśla dodatkowe atrakcje i specjalną oprawę swojego wydarzenia.

Miejsce wydarzenia

Jednym z pomysłów jest wybór specjalnej lokalizacji. Może to być miejsce nawiązujące do utworu, coś charakterystycznego dla danego regionu, atrakcja turystyczna itp. Albo coś zupełnie wyjątkowego. Czytano w studiach telewizyjnych, parkach, lasach, na motorze, a także ze względu na pandemię w 2020r. Balladynę czytano również on-line.
W 2020 roku Biblioteka i Centrum Kultury w Czarnym Borze, swoje wydarzenie zrealizowało na szczycie góry Trójgarb 778 metrów n.p.m.
Ubiegłoroczne czytanie Balladyny, nawiązując do utworu odbywało się w pobliżu stawów i jeziorek.

Scenerią utworu Zapolskiej, są wytworne wnętrza mieszczańskiego domu. Za pasującą do tekstu lokalizację mogą posłużyć wnętrza lub ogród pałacu, dworku lub willi. Warto rozejrzeć się za takim właśnie miejscem i wyjść z murów bibliotecznych.

Goście na Narodowym Czytaniu

Tradycją Narodowego Czytania jest zapraszanie do udziału gości specjalnych. Wśród nich często spotkać możemy aktorów, artystów, a także polityków, sportowców, samorządowców, lokalnych działaczy.
W przypadku dłuższych utworów, do czytania angażuje się wiele osób. Czasem są to wybrane grupy zawodowe, członkowie organizacji, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku lub osoby postronne, przechodnie i turyści.

Miłym gestem ze strony organizatorów danego wydarzenia jest wręczanie drobnych pamiątek uczestnikom Narodowego Czytania.

Jak zaprosić gości specjalnych do udziału w Narodowym Czytaniu?

O ile zaangażowanie przechodniów czy widzów, odbywa się ad hoc, to ważniejszych gości należy poinformować i zaprosić do udziału z odpowiednim wyprzedzeniem. W tym celu można posłużyć się gotowymi zaproszeniami. Na stronie przypinka.pl można zamówić Zaproszenia na Narodowe Czytanie.

Forma wydarzenia

Ile organizatorów tyle pomysłów. Narodowe Czytanie podczas swoich 9 edycji odbywało się w przeróżnych formach. Czytano z podziałem na role, kręcono filmy, odgrywano przedstawienia, spektakle, przedstawienia kukiełkowe, mini koncerty.

Wydarzenia i atrakcje towarzyszące Narodowemu Czytaniu

Dla urozmaicenia i przyciągnięcia jak największej liczby uczestników i widzów organizatorzy zapewniają szereg atrakcji towarzyszących. Są to konkursy wiedzy lub quizy o autorze. Zabawy kreatywne dla najmłodszych. Gry terenowe oraz pyszne poczęstunki. Wystawy fotograficzne, prelekcje, projekcje filmowe.

Dodatki i niespodzianki na Narodowe Czytanie

Doskonałym pomysłem jest pamiątkowa pieczęć, którą można odbić we własnej książce. Innym pomysłem jest pamiątkowe zdjęcie np na tle plakatu z własnym egzemplarzem książki . Z okazji 9. Edycji Narodowego Czytanie, kiedy lekturą była “Balladyna”, organizatorzy rozdawali uczestnikom sadzonki malin. Oczywiście zawsze doskonałym pomysłem jest umilenie spotkania słodkim poczęstunkiem.

Pamiątkowe gadżety na Narodowe Czytanie

Praktycznie od samego początku, czyli od 2012 roku akcji towarzyszą różne drobne gadżety pamiątkowe. Mogą być one uniwersalne z charakterystycznym biało-czerwonym logo wydarzenia.

Drugą, ciekawszą opcją są upominki dedykowane konkretnej edycji, dodatkowo z możliwością indywidualnego dopasowania grafiki.

Przypinki pamiątkowe z Narodowym Czytaniem

Okrągłe przypinki, na okrągłą 10 Edycję Narodowego Czytania.
Przypinki na 10 Edycję Narodowego Czytania.

Jednym najpopularniejszych gadżetów z Narodowego Czytania są przypinki. Zaletą jest niewątpliwie cena, a także możliwość indywidualnego dopasowania grafiki. Na przypinkach można umieścić nazwę organizatora, biblioteki, miasta, datę.

Oprócz typowych okrągłych przypinek na agrafkę, jako urozmaicenie dostępne są także przypinki kwadratowe.

Przypinki od ponad 75 lat, na całym świecie towarzyszą jako drobny gadżet, pamiątka wszelkiego rodzaju wydarzeniom. Na czym polega fenomen przypinek oraz co nie co o ich historii możesz przeczytać w artykule: Przypinki reklamowe – dlaczego są wciąż popularne?

Magnesy okolicznościowe na Narodowe Czytanie

Okolicznościowe magnesy na Narodowe Czytanie 2021.
Magnesy prostokątne na Narodowe Czytanie 2021

Podstawowa forma magnesów prostokątnych nawiązuje do plakatu akcji. Do wyboru jest jednak więcej wzorów graficznych nawiązujących do komedii.
Kolejną propozycją są magnesy okrągłe. Możesz je zamówić w wersji podstawowej, po prosu jako pamiątkowe magnes na lodówkę. Przy poprzednich edycjach dużym zainteresowaniem cieszyły się okrągłe magnesy z zapięciem magnetycznym. W trakcie wydarzenia mogą być przypięte do ubrania (za pomocą drugiego dodatkowego magnesu). Później mogą trafić na drzwi lodówki lub tablicę magnetyczną jako pamiątka.

Magnesy okrągłe z zapięciem magnetycznym, na Narodowe Czytanie.
Magnesy okrągłe z zapięciem magnetycznym, na Narodowe Czytanie.

Breloki na Narodowe Czytanie

Oryginalnym gadżetem są breloki z logo akcji Narodowe Czytanie z jednej strony. Z drugiej zaś znajduje się informacja o aktualnej 10 Edycji.

Rabat na gadżety na Narodowe Czytanie 2021

Dla wszystkich zainteresowanych gadżetami i pamiątkami na NC2021, chciałem przekazać dobrą wiadomość. Możesz zamawiać gadżety z rabatem 10%, obowiązuje na produkty w wybranej kategorii.

kod rabatowy: bl-XNC-2021

Kod rabatowy jest ważny do 15 sierpnia. Aby uzyskać rabat, należy wpisać kod w odpowiednim miejscu, w koszyku, w trakcie składania zamówienia.

Narodowe Czytanie podsumowanie

Ilość podmiotów oraz osób indywidualnych biorących udział w tym kulturalnym wydarzeniu z roku na rok jest coraz większa. Z pewnością jest to jedna z największych akcji promujących czytelnictwo i polską literaturę. Chociaż na prawie 8000 bibliotek publicznych (w Polsce wraz z filiami bibliotecznymi istnieje 7881 placówek), ilość 3200 punktów zgłoszonych do NC, to mniej niż połowa. A w tej liczbie znajdują się także podmioty nie będące bibliotekami.

Gdy dodamy do bibliotek publicznych jeszcze szkolne biblioteki, mamy liczbę prawie 30 000 placówek. Co daje nam wynik około 10% zaangażowanych w Narodowe Czytanie bibliotek.

Myślę, że nie ma co ubolewać nad tym wynikiem. Lepiej skupić się na tym co można zrobić, aby Polacy czytali więcej. Organizacja lub udział w lokalnym Narodowym Czytaniu, z pewnością jest dobrym pomysłem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *