Emeryturę czas zacząć! Parafrazując klasyka, dobrze oddamy nastrój wydarzenia, jakim jest przejście na emeryturę. Pożegnanie emeryta musi być radosne i z przytupem. Nawet, jeśli nie zawsze w pracy było wesoło, a ostatnie lata pracy dłużyły się niemiłosiernie.
1. Pożegnanie emeryta w pracy
Pożegnanie emeryta w miejscu pracy, to najczęściej niewielka uroczystość zorganizowana w ostatni dzień pracy. W zależności od specyfiki firmy oraz stanowiska pracy przyszłego emeryta, może być mniejsza lub większa. To sprawa indywidualna w każdej firmie.
Co ważne, warto coś takiego zorganizować, nawet w najprostszej formie. Oprócz kawy i ciasta, kilku słów, gratulacji i podziękowań. Jest to wydarzenie symboliczne i bardzo ważne, z punktu widzenia rozpoczynającej się emerytury.
Niejednokrotnie zakończenie aktywności zawodowej, to ogromna zmiana w życiu. Często ostatnie lata pracy bardzo się dłużą i mają wpływ na psychikę. Dobrze jest postawić wyraźną granicę, jednocześnie puścić w niepamięć gorsze momenty z pracy. A utrwalić i pielęgnować wszystko to co było dobre.
2. Impreza pożegnalna po pracy
Zazwyczaj już w nieco mniejszym, kameralnym gronie organizuje się imprezy pożegnalne “po pracy”. Najczęściej odbywają się one w knajpach lub restauracjach.
Organizacją takiego wydarzenie może zająć się sam zainteresowany, współpracownicy albo najbliżsi. Czasem może mieć ona formę imprezy niespodzianki.
3. Atrakcje na pożegnanie emeryta
Bez różnicy, czy impreza jest mała czy duża, warto się do niej przygotować i zorganizować kilka dodatkowych atrakcji.
Pokaz zdjęć, slajdów i osiągnięć
Atrakcją wieczoru może być pokaz slajdów (na rzutniku lub telewizorze). Historia kariery zawodowej, ciekawe momenty, osiągnięcia odchodzącego na emeryturę kolegi lub koleżanki. Towarzyszyć temu mogą opowiastki i wspomnienia.
Indywidualny prezent – pamiątka na pożegnanie emeryta
O typowych prezentach napiszę w kolejnym punkcie. Tutaj mam na myśli coś wyjątkowego i bardzo osobistego. Oprawiony w ramkę plakat, w formie fotomontażu zdjęć wszystkich współpracowników.
Księga pamiątkowa z wpisami od kolegów i koleżanek z pracy.
Film z nagranymi wypowiedziami kolegów i koleżanek, żegnających przyszłego emeryta.
4. Prezent od współpracowników dla emeryta
Tutaj mogę wymienić kilka typowych i mniej typowych prezentów dla emeryta od współpracowników:
- kosz pożegnalny
- voucher (np. spa lub do sklepu wędkarskiego)
- statuetka, puchar
5. Jak pożegnać emeryta, co powiedzieć?
W internecie znajdziesz wiele wierszyków i życzeń do powiedzenia lub wpisania na pamiątkową kartkę. Jak chociażby ten:
Najważniejsze jest zachowanie pozytywnego nastroju, zakopanie toporów wojennych. Wbrew pozorom, przejście na emeryturę dla wielu osób jest bardzo trudnym przeżyciem.
6. Drobne upominki dla współpracowników
Zwyczajem, który w ostatnich latach zyskuje dużą popularność, to wręczanie przez emeryta współpracownikom drobnych pamiątek przygotowanych na tę okoliczność.
Pamiątkowe przypinki lub magnesy dla kolegów i koleżanek z pracy możesz zamówić bezpośrednio w naszym sklepie internetowym przypinka.pl
7. Pierwszy dzień na emeryturze
Podstawowa sprawa, nie prześpij swojego 1 dnia na emeryturze. Wstań rano i pójdź na spacer. Zajrzyj w miejsca, gdzie dawno nie byłeś. Odśwież znajomości zaniedbane przez lata pracy zawodowej.
Przypomnij sobie o swoich pasjach lub hobby. Pielęgnuj stare i odkrywaj nowe zainteresowania. Wypożycz z biblioteki ciekawą książkę. Masz przed sobą jeszcze spokojnie 20-30 albo jeszcze więcej lat życia. Ciesz się i korzystaj z tego.
Życie na emeryturze
Kluczową sprawą jest to, że emeryt zawsze ma racje. Rozważmy 2 opcje:
- Jeśli emeryt uważa, że jest stary, niedołężny, na nic nie ma siły, nie umie czegoś i się nie nauczy, to ma rację.
- Jeżeli emeryt uważa, że dobrze się czuje, ma dużo energii, głowę otwartą na nowe doświadczenia, ma czas na wszystko i życie jest piękne, to też ma rację.
Pożegnaj się z pracą i zacznij nowe życie!