Kategorie
Różne Szkoła

I Komunia Święta, dawniej i dziś

I Komunia Święta, co na prezent?

Co ciekawe od lat 90 XX wieku, I Komunia Święta nieprzerwanie kojarzy się z 2 kółkami, zaraz dalej są: zegarki oraz drobna elektronika. Przy okazji, zaznaczyć można, że towarzyszy temu hasło: z tradycją w nowoczesność.

Prezenty z okazji I Komunii Świętej lata 90
Prezenty na Pierwszą Komunię Świętą z lat 90.

2 kółka na I Komunię Świętą

Ponad 30 lat temu popularnym prezentem komunijnym był rower, tzw. składak, czyli rower z możliwością szybkiego złożenie ramy na pół. Prawdę mówiąc nie wiem kto i w jakim celu to wymyślił. Najbardziej znanym modelem było słynne Wigry 3.

Nieco później szczytem marzeń każdego 8-9 latka był BMX. Terenowe rowery na małych kołach, następnie zostały wyparte przez tzw. górale. Co ciekawe w temacie rowerów przez kolejne 20 lat nie wiele się zmieniło.

Nie jest to jednak koniec historii o 2 kółkach na komunię. Od kilku ładnych lat na listach prezentów pojawiają się sprzęty dla leniuszków: hulajnogi i deskorolki elektryczne.

Przy okazji wspomnę o 4 kółkach czyli tzw. quadzikach komunijnych. Niestety zabawa nimi bez odpowiedniego przeszkolenia i opieki ze strony dorosłych, często kończy się wypadkami. Dlatego lepiej dobrze się zastanowić czy jest to na pewno dobry prezent dla tej grupy wiekowej.

Zegarek na prezent komunijny

Zegarki to kolejny fenomen komunijnych prezentów. Dawniej wystarczył po prostu zegarek. Później były kolejne hity. Zegarek z melodyjkami, popularna Montana, wizualnie będąca kopią klasycznego zegarka Casio. Przy okazji warto wspomnieć o najważniejszej jego funkcji, czyli podświetleniu! Następne były zegarki z kalkulatorem. Później palmę pierwszeństwa przejęły G-SHOCK`i. A dzisiaj najpopularniejszym prezentem są zegarki typu smartwatch.

Elektronika jako prezent dla komunisty

Dawniej w roli tzw. elektroniki, występowały głównie ruskie gierki: jajka, ośmiorniczka, samochody itp. Nieco później pojawiła się gra przenośna Tetris. W między czasie popularnym prezentem była także gra telewizyjna Pegasus. Wybrańcy mogli cieszyć się kompouterem Atari, Amiga lub Commodore 64.

Rzadziej w miejscu prezentu stawał PC, ze względu na cenę, ale też gabaryty 😉 W między czasie popularnymi prezentami był Walkman Sony, albo raczej polska myśl techniczna pod nazwą Kajtek. Przenośne odtwarzacze kaset wyparły “dicsmany”, czyli przenośne odtwarzacze płyt CD, które z kolei musiały ustąpić miejsce przenośnym odtwarzaczom MP3.

Aktualnie w tej kategorii prezentów znaleźć można bardzo wiele mniej lub bardziej użytecznych sprzętów. Ich rozpiętość cenowa jest ogromna począwszy od kilkuset złotych po wiele tysięcy. Począwszy od smartfonów, przez tablety i czytniki e-booków, po konsole do gier na laptopach kończąc.

I Komunia Święta – ile do koperty?

W kopercie zazwyczaj pojawia się kwota z przedziału 200-500 zł, wszystko zależy od kilku czynników. Pokrewieństwa, zamożności czy regionu kraju.

Zazwyczaj te większe kwoty pojawiają się w przypadku rodziców chrzestnych i nierzadko zdarzają się większe sumy jak 1000zł, a nawet więcej.

Ile kosztuje przyjęcie komunijne?

Oczywiście zależy to od ilości zaproszonych gości oraz lokalu. A także czy mamy cały lokal na wyłączność czy tylko część. Cena za talerzyk waha się od 70 do 150 zł. Średnio w Polsce rodzice wydają na organizację I Komunii Świętej dziecka 3600 zł.

Organizacja przyjęcia w domowym zaciszu to koszt 1000-1500 zł.

Jak podziękować gościom za przybycie na komunię?

Pierwsza Komunia Święta – jak podziękować gościom za obecność?

Co raz częściej przy okazji rodzinnych uroczystości, a taką z pewnością jest I Komunia Święta dziecka. Pojawiają się podziękowania dla przybyłych gości.
Jest to tradycja, która przyszła do Polski z zachodu, podobnie jak specjalne podziękowania dla gości weselnych, albo jeszcze mniej znane “Save the Date”.

Co ciekawe tego typu zjawisko, nie jest tylko wynikiem wchodzącej pod strzechy zachodniej popkultury i konsumpcjonizmu, albo swojskiego zastaw się, a postaw się. Fundamentem podziękowań dla gości są zasady savoir-vivre.

Mało powszechnym zwyczajem, a świadczącym o wysokiej kulturze organizatorów jest podziękowanie gościom, nie tylko “na odchodnym”. Ale niedługo po uroczystości: następnego lub jednego z kolejnych dni. Wystarczy krótka rozmowa telefoniczna, albo “bilecik” wysłany pocztą.

Jak samemu zrobić podziękowania dla gości komunijnych?

Głównym bohaterem uroczystości jest Twoje dziecko, oczywiście organizatorami są rodzice. Jak najbardziej w roli podziękowań za przybycie na wydarzenie mogą być różnego rodzaju laurki lub okolicznościowe kartki przygotowane własnoręcznie.

Wykorzystaj do tego wydrukowane zdjęcie dziecka. Na takich kartkach nie powinno zabraknąć motywów: gołąbka, kielicha, kłosów.

I Komunia Święta jaki prezencik dla gości komunijnych?

Drobne prezenty dla gości na Pierwszej Komunii Świętej
Drobne prezenty dla gości komunijnych – przypinki i magnesy.

Jeśli nie masz ochoty lub brak Ci zdolności manualnych, drobne prezenty dla gości komunijnych możesz zamówić przez Internet. Wybór jest ogromny, jednak najciekawsze są te z możliwością użycia zdjęcia lub chociaż imienia.

Przypinki dla gości na I Komunię Świętą

Przypinki komunijne to niedrogi drobiazg, który łączy w sobie 2 funkcje. Po pierwsze jako okolicznościowy drobiazg – pamiątka. Po drugie pełni rolę identyfikatora. Jeśli przypinki dla gości uda się rozdać już przed kościelnymi uroczystościami, pomogą w identyfikacji gości. Ułatwią fotografowi zebranie ich zbiorowego zdjęcia.

Przypinki okolicznościowe, przydadzą się także, na uroczystym obiedzie, do identyfikacji gości, jeśli w jednym lokalu jest jednocześnie kilka uroczystości.

I komunia święta - Przypinki komunijne
Przypinka z okazji Pierwszej Komunii Świętej – upominek dla Gości.

Magnesy okolicznościowe dla gości komunijnych

I komunia święta, magnes jako prezent dla gości
Magnesy komunijne – prezent dla zaproszonych gości.

Bardzo dużą popularnością cieszą się magnesy komunijne, jako prezent dla zaproszonych gości. W przeciwieństwie do wszystkich innych drobiazgów, tych użytecznych, czy typowych głupiostujek, magnes ma same zalety.

Po pierwsze na magnesie możemy wydrukować zdjęcie, imię, datę podobiznę, więc jest czymś oryginalnym, całkowicie nawiązuje do wydarzenia.

Magnes ze zdjęciem - upominek dla gości - Pierwsza Komunia Swięta
Pamiątkowy magnes ze zdjęciem dziecka. Pamiątka dla gości z okazji Pierwszej Komunii Świętej

Żadne mydełko, pachnidełko, czy miodek nie da tyle radości co magnes ze zdjęciem chrześniaka.

Pierwsza Komunia Święta - magnes dla zaproszonych gości
Magnesy z okazji Pierwszej Komunii Świętej – zapakowane w ozdobny woreczek z etykietką.

Po drugie, każdy wie co ma z nim zrobić – przyczepić na lodówkę. Dzięki temu latami będzie przypominał o tym wydarzeniu. Będzie okazją do wspomnień przy okazji domowej imprezy rodzinnej.

I komunia święta - Magnes komunijny - prezent dla gości
Prostokątny magnes z delikatną, dziewczęcą grafiką jako pamiątka dla gości.

I Komunia Święta Twojego dziecka, ile wydasz na prezenty dla gości?

W zależności od ilości zaproszonych gości cena za 1 przypinkę mieści się w granicach 3-4 zł. W przypadku pamiątkowych magnesów to koszt rzędu 4-5 zł za sztukę.
Za dodatkową niewielką opłatą możesz zamówić opakowanie uniwersalne lub dopasowane tematycznie.

Ile kosztuje 25 przypinek dla gości na I Komunię dziecka?

Za 25 przypinek na pierwszą komunię dziecka zapłacisz około 80 zł, z dostawą zmieścisz się w 100zł.

Pierwsza Komunia Święta - przypinka - drobny upominek dla gości
Przypinki dla gości z okazji Pierwszej Komunii Świętej.

Ile kosztuje 25 magnesów pamiątkowych dla gości komunijnych?

Za 25 magnesów komunijnych ze zdjęciem dziecka zapłacisz nieco ponad 100 zł plus koszt dostawy.

Zamawiając takie drobne pamiątki, pamiętaj o kilku dodatkowych sztukach. Możesz je wręczyć katechetce lub księdzu. Na pewno bardzo się ucieszą.

Drobny upominek dla dziecka z okazji I Komunii Świętej.

Co raz większym zainteresowaniem cieszą się magnesy jako drobna pamiątka komunijna dla dziecka od nauczyciela/katechety/księdza.

Na takim magnesie zazwyczaj widnieje grafika nawiązująca do I Komunii Świętej, króciutkie życzenia oraz podpis.

I komunia święta Magnes dla dziecka z okazji
Magnes na pamiątkę I Komunii Świętej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *