Kategorie
Bez kategorii

Jak znaleźć i utrzymać sponsora?

Nigdy nie szukałem sponsora, więc skąd pomysł na ten artykuł? Praktycznie od początku istnienia mojej firmy, spotykam się z zapytaniami o różnego rodzaju wsparcie, sponsoring czy bezpłatne przekazanie swoich produktów.
Gadżety promocyjne przydadzą się każdemu, nie zależnie od dziedziny życia w jakiej działa. Tak to już jest.
Przyznam się, że na większość takich zapytań odpowiadam negatywnie. Mało tego, na palcach jednej ręki mogę policzyć sytuacje, kiedy się nie zawiodłem, zgadzając się na wsparcie, sponsorowanie jakiejś inicjatywy.

Co wiem i czego nie wiem o sponsorowaniu?

Nie będzie tutaj nic o sponsoringu sportowym, umowach sponsorskich i wielkich pieniądzach. To jest temat dla prawników i menadżerów.
Chciałbym przybliżyć Ci temat w bardziej przyziemnej skali.

Nie mówimy także o sytuacji, gdy jesteś znanym blogerem, youtberem, influencerem, sportowcem. Masz tysiące fanów, lików, falołersów itd. Na takim poziomie rozmowy z firmami także wyglądają trochę inaczej. Z reguły jest dużo łatwiej, a nawet role odwracaj się o 180 stopni.

Zakładam, że działasz na mniejszą skalę. Organizujesz jakieś przedsięwzięcie, wydarzenie, imprezę lub projekt. Działasz sam we własnym imieniu. Jako wolontariusz lub członek w ramach organizacji, albo grupy nieformalnej. Wykluczamy także wszelkie akcje charytatywne.

Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Dla ułatwienia będę używał określenia firma, jako sponsora.

Sponsoring to nie filantropia

Zacznijmy od podstaw. Sponsorowanie, to nie jest działanie jednokierunkowe. Nie ma nic wspólnego z filantropią. Korzyści muszą odnieść obie strony. Ma tu zastosowanie reguła WIN WIN, nie ma miejsca dla kompromisów. Mało tego jeśli dałoby się obiektywnie wycenić korzyści obu stron, to wcale nie muszą się równoważyć.

Korzyść dla firmy powinna być większa od Twojej

Oczywiście, to teoretyczne stwierdzanie. Nie chcę, żebyś mnie źle zrozumiał. Wyobraź sobie, że nie masz pustą kieszeń. W takiej sytuacji 100 zł to jest bardzo dużo. Prawda? Wiadomo, lepiej mieć 100 zł niż nie mieć.

W takiej sytuacji po Twojej stronie leży ciężar udowodnienia i zagwarantowania korzyści, jakie w wyniku współpracy osiągnie firma.

Jeśli firma zamiast dać Tobie 100zł, wyda je chociażby na reklamę w Adwords, osiągnie z tego korzyści. Dodatkowo korzyści te są mierzalne. Zastanów się czy jesteś w stanie zaproponować lepszą ofertę.

Nie zapominaj o konkurencji

Załóżmy, że do firmy X zgłasza się średnio w ciągu miesiąca 10 osób z podobnym zapytaniem o sponsoring. Firma może podjąć współpracę tylko z 1 osobą w miesiącu. Kogo wybierze?
Tego kogo pomysł w danej chwili wygląda najatrakcyjniej i/lub może zaoferować najwięcej najwięcej korzyści.

Oto 10 zasad udanej współpracy sponsorskiej:

  1. Wzajemne zrozumienie: Zarówno sponsor, jak i beneficjent muszą jasno określić cele i oczekiwania dotyczące współpracy. Muszą również mieć wspólne zrozumienie strategii i wartości marki.
  2. Odpowiednie dopasowanie: Sponsoring powinien być zgodny z misją, wizerunkiem i wartościami obu stron. Sponsoring powinien się łączyć naturalnie i spójnie z działalnością beneficjenta i pasować do grupy docelowej.
  3. Jasne cele: Współpraca powinna mieć konkretne cele biznesowe i marketingowe, które mogą być mierzone i oceniane. Zarówno sponsor, jak i beneficjent powinni wiedzieć, czego chcą osiągnąć poprzez tę współpracę.
  4. Wzajemna korzyść: Zarówno sponsor, jak i beneficjent powinni czerpać korzyści z tej współpracy. Obaj partnerzy powinny dążyć do osiągnięcia wyników, które są dla nich obopólnie korzystne.
  5. Komunikacja i otwartość: Komunikacja powinna być regularna, jasna i przejrzysta. Partnerzy powinni być otwarci na wzajemne sugestie, uwagi i informacje.
  6. Wsparcie marketingowe: Sponsor powinien wesprzeć beneficjenta w promocji i reklamie, zapewniając mu narzędzia i zasoby, które pomogą w dotarciu do grupy docelowej i budowaniu świadomości marki.
  7. Długoterminowa perspektywa: Współpraca sponsorska powinna być traktowana jako długoterminowy związek, a nie jednorazowe działanie. Ważne jest, aby obie strony inwestowały czas i wysiłek w rozwijanie relacji i budowanie trwałych więzi.
  8. Pomiar i analiza: Współpracę sponsorską należy monitorować i oceniać regularnie. Partnerzy powinni mierzyć osiągnięte rezultaty i dokonywać analizy, aby wiedzieć, czy cele są osiągane i czy warto kontynuować współpracę.
  9. Lojalność i zaufanie: Obie strony powinny być lojalne wobec siebie i traktować współpracę z zaufaniem. Partnerzy powinni być gotowi wspierać się nawzajem i pracować na rzecz wspólnego sukcesu.
  10. Umowa i dokumentacja: Wszystkie warunki współpracy powinny być jasno sprecyzowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *